Spännande forward klar för Almtuna

22 juni 2017 09:12

Almtuna fortsätter att rusta sitt lag inför den kommande säsongen. Senaste spelaren in är en forward med näsa för mål och som skrivit på ett tvåårskontrakt.


John Dahlström, 20 år, har genom juniortiden alltid hållit sig väl framme i målprotokollet när han spelade i Frölunda. Säsongen 2015/2016 testade han på SHL-spel och har den senaste säsongen spelat i WHL i nordamerika. Där gjorde han 59 poäng på 63 matcher.

Nu väljer han att komma hem till Sverige igen för spel med Almtuna i HockeyAllsvenskan. Kontraktet är skrivet på två år och lagets tränare Martin Gudmundsson ser fram emot samarbetet.

– John är en spelare som vi kikat på en längre tid! Vi har pratat med både Chicago och Frölunda där dom pratat gott om honom som spelare och kille, han kommer att tillföra attityd och en vinnarinstinkt till vårt lag som passar oss perfekt. Jättekul att John skrivit 2 år med oss där, vi tror att vi kan utveckla honom som spelare och han tillför bra delar till vårt lag, säger han till klubbens hemsida.