Tony Virta klar för Leksand
LEKSAND Leksand rustar upp inför slutspurten av serien. Nu är finske veteranen Tony Virta klar för klubben, och han ska bidra med både bredd och spets.
- Vi har haft ögonen på honom senaste tiden och det känns bra att vi kan tillföra hans erfarenhet och kunnande till truppen, säger sportgruppens Patric Kjellberg.
Tony Virta, som tidigare i karriären gästspelat i fem elitseriematcher med Södertälje, kommer närmast från HPK i SM-Liiga där han svarat för 18 poäng (4+14) på 34 matcher.
37-åringen har varit runt i ett stort antal klubbar i karriären, inklusive NHL där det blev åtta matcher med Minnesota Wild i början av millenniet.
Eventuellt är vänsterskytten klar för spel redan i tisdagens match mot AIK, och forwarden tillför tonvis med rutin till ett skadedrabbat Leksand.
- Tony är en erfaren spelare som varit med länge. Vi har haft folk på plats i Finland som scoutat honom och han har sett pigg och fräsch ut i sin åkning och jag är övertygad om att han kommer hjälpa oss, säger tränaren Leif Strömberg till Leksands hemsida.
- Samtidigt är jag av uppfattning att man i ett lagbygge i olika faser inte kan sätta in någon spelare som en Gud, Jesus eller Messias.
Etiketter









