Ola Svanberg går till Borås
BORÅS Ola Svanberg är tillbaka på välkänd mark. Tranemosonen, som närmast kommer från spel i Vita Hästen, har skrivit på för Borås.
- Trots sin ringa ålder har Ola samlat på sig mycket rutin som kombineras med starka offensiva kvaliteter, säger sportchefen Stefan Persson.
De senaste säsongerna har varit turbulenta för backen Ola Svanberg.
2008 skrev 24-åringen på för Brynäs men lånades sedermera ut till Västerås där han blev kvar hela den säsongen och även påbörjade den gångna säsongen. Efter 23 matcher var han dock inte önskvärd där heller och fick avsluta säsongen i Vita Hästen.
Nu tar vänsterskytten - som också spelat i HV 71, Rögle och Oskarshamn - ny fart på välkänd mark hemma i Västergötland. Svanberg har nämligen skrivit på ett tvåårskontrakt med Borås.
- Jag har följt Ola sedan juniortiden i HV71, han har många goda egenskaper och jag tror han kan ta ytterligare kliv i sitt hockeyspel, säger tränaren Jens Gustavsson till Borås hemsida.
Etiketter









