Davor Dundic lämnar Örebro

ÖREBRO Den senaste veckan har det varit turbulens kring Örebro Hockey där klubben bara dragit in en bråkdel av de förväntade sponsorintäkterna. Det får som konsekvens att Davor Dundic avsäger sig rollen som ordförande.
- Jag har meddelat valberednings sammankallande att min plats i Örebro Hockeyklubb står till förfogande, skriver han på klubbens hemsida.

Davor Dundic tog över som ordförande i Örebro för ett år sedan och efterträdde då Mikael Fahlander. Men den senaste veckans turbulens där det framkommit att klubben haft svårt att dra in de sponsorpengar man budgeterat för gör att han väljer att ställa sin plats till förfogande. 

- Mitt hjärta klappar och kommer även i framtiden att klappa hårt för Örebro Hockey och alla dess medlemmar och eldsjälar inom klubben som gör ett fantastiskt arbete för att klubben ska nå de mål som vi tillsammans satt upp, skriver Dundic på Örebros hemsida.

- Givetvis kommer jag även fortsättningsvis, om klubben så önskar, bidra med mitt strå till stacken. Om klubben kallar, och det är möjligt för mig, kommer jag att ställa upp.

Läs mer på Örebros hemsida

Etiketter