Löwdahl ska leverera igen

ÖREBRO Ifjol var veteranen Henrik Löwdahl en sensation i HockeyAllsvenskan. Den allroundkunnige centern, som blev fyra i poängligan, tar dock succén med ro och tänker inte speciellt mycket på det som hände. 
- Jag hade varit skadad och försökte bara göra mitt bästa, men hade inga speciella egna förväntningar, berättar Löwdahl. 

Henrik Löwdahl har varit Örebro trogen i hela karriären. 29-åringen var en av de bärande spelarna när laget tog steget upp i HockeyAllsvenskan och ifjol visade han sin klass på allvar.

Centern levererade 56 poäng (27+29) på 49 matcher vilket gav en fjärdeplats i poängligan. Radarpartnern Conny Strömberg vann poängligan, och den duon var en av seriens allra vassaste, om inte den vassaste. 

I år är Örebro inte nykomlingar längre. Alla vet vad laget går för, men Henrik Löwdahl tror ändå inte att skillnaderna blir så stora.

- Ingen stor skillnad. Det tog dock några omgångar innan vi visste vad som gällde, och den läroperioden slipper vi nu. Vi var inte tillräckligt noggranna i början, säger Löwdahl till Örebros hemsida.

Vänsterskytten håller också med om att HockeyAllsvenskan ser jämnare ut än ifjol.

- Det ligger nog en del i det. Leksand ser på papperet sämre ut och bottenlagen har förstärkt, så det jämnas nog ut från båda håll. 

Läs hela intervjun med Henrik Löwdahl på Örebros hemsida