... och Hermodsson blir ny klubbdirektör

Mora presenterade under torsdagen sin nya klubbdirektör.
Peter Hermodsson, som senast kommer från ett tre-årigt uppdrag som VD för Unisport Scandinavia, tar över.

45-årige Peter Hermodsson är född och uppväxt i Mora. Tidigare har han arbetat som bland annat restaurang- och barchef, säljare och butikschef. Han har dessutom 13 års erfarenhet från IT-branschen med ledande positioner.

Hermodsson, som haft ett brinnande intresse för ishockey och Mora sedan barnsben, ser det som en stor och rolig utmaning att få fortsätta bygga det ”nya Mora IK”, enligt klubbens hemsida.

"Mora IK har sedan Johan Sares talade om att han ville lämna sitt arbete som klubbdirektör arbetat med att hitta en ersättare. Processen kan ha upplevts som lång, men vi har försökt att vara så noggranna som möjligt, och därför har våra slutkandidater också testat av ett externt företag. Eftersom vi haft en t.f. klubbdirektör, Allan Björklund så har det också känts att vi kunde ta den tid en sådan här process kräver, samt att Johan Sares arbetat med sportfrågorna.", skriver Mora i ett pressmeddelande. 

Läs mer på Moras hemsida