Adam Tambellini lämnar MODO för spel i SHL

3 april 2020 14:10

Adam Tambellini gjorde succé i MODO och nu står det klart att kanadensaren lämnar klubben för spel i SHL med Rögle.


Adam Tambellini kom till MODO en bit in i oktober, tog direkt plats i förstakedjan med Jonathan Johnson och Patrik Karlkvist, och svarade för en succéartad säsong.

Kanadensaren sköt 28 mål och noterade 63 poäng på 37 matcher, och trots att han missade säsongsinledningen (och totalt 15 matcher) så blev det en femteplats i poängligan. Hans poängsnitt på 1,70 poäng per match var bäst i hela HockeyAllsvenskan.

Nu drar 25-åringen vidare och är klar för SHL-spel med Rögle.

– En fantastisk spelare och en ödmjuk person där allting stämde från dag ett den förra säsongen. Vi tackar Adam för hans tid i MODO och önskar honom lycka till i den fortsatta karriären, säger MODO-sportchefen Fredrik Glader till klubbens hemsida.

Rögle om värvningen:

– Adam är en intelligent hockeyspelare med riktigt bra hockeysense, han skapar utrymme och chanser för sina lagkamrater och är en avslutare av högsta rang. Vi är övertygade att Adam kan lyfta sitt spel och vara en tongivande spelare för oss i SHL också, säger sportchefen Chris Abbott till klubbens hemsida.

Läs mer på MODO:s hemsida