Västervik har gjort klart med Brandon Burlon

16 oktober 2019 17:10

Västervik förstärker backsidan med kanadensaren Brandon Burlon som ansluter från norska Stavanger.


Västervik spetsar backsidan.

Klubben har gjort klart med kanadensaren Brandon Burlon och 29-åringen är därmed klar för sin tredje säsong i Europa. För två år sedan svarade han för elva poäng på 51 matcher i tyska Düsseldorf och ifjol levererade han 27 poäng på 30 matcher i norska Stavanger.

Burlon, som även gjort sex säsonger i AHL där det blivit totalt 325 matcher, väntas bli spelklar under nästa vecka.

– Brandon är en skridskostark back som behärskar spelet åt båda hållen. Han har mycket erfarenhet av spel på hög nivå och kommer med den rutinen förhoppningsvis bli ett bra tillskott till vårt lag, säger Västerviks sportchef Emil Georgsson till klubbens hemsida.

Läs mer på Västerviks hemsida