Alsing: "Kan inte be om ursäkt"
Publicerad:

Det blev mycket tid på bänken ifjol - men nu har lovande backen Olle Alsing fått en större roll i Leksand och njuter av att få ut mer av sitt kreativa spel.
Leksand har släppt fram massor av juniorer under hösten och de har knappast varit blyga.
Oliver Larsen har imponerat på backplats, Erik Aterius gjorde mål redan i andra matchen och Marcus Karlberg målade omgående i sin debutmatch, bland annat.
Backen Olle Alsing är inte förvånad över framfusigheten.
Den stod han själv för när han som 17-åring fick chansen i Almtuna. Han spelade tre matcher i slutet av säsongen 2013-14, belönades direkt med ett tvåårsavtal och växte snabbt in i HockeyAllsvenskan där han nu är en bärande back i Leksand.
– De unga killarna har gjort det väldigt bra, säger Olle Alsing.
– De kan verkligen spela hockey, de är grymma på det, men de tar också för sig och vet vad de ska göra. De backar inte in, de visar framfötterna och gör det fantastiskt bra.
Förr i tiden pratades det om att juniorer som kom upp i seniorlag stod med kepsen i hand och väntade på sin chans, men det är en annan mentalitet idag.
De unga lirarna tar för sig på ett annat sätt.
– Jag kan inte historiken helt, men det känns som det ändrats lite med min generation. De som kom upp innan gjorde som de blev tillsagda och stod längst bak i kön, men nu är det inte så. De unga tar verkligen för sig på ett grymt sätt och vissa äldre börjar nog undra var världen är på väg.
Hur var du när du fick chansen? – Det är klart att man kanske inte sa mest första gångerna man var med, men jag var inte blyg på isen. De hade ju plockat upp mig av en anledning och då är det bara att köra på, man kan inte be om ursäkt. Det är klart man får vara lite ödmjuk i början, men det var ingen som flyttade på mig och jag tog för mig ganska bra.
{!B}
Men även om karriären fick en flygande start för Alsing, så var förra säsongen tuff.
Efter dubbla allsvenska säsonger i Almtuna, och stämpel som framtida storback, så skrev han på för Leksand och tanken var att spela i HockeyAllsvenskan - men Leksand gick upp i SHL och vips så var Olle Alsing en SHL-spelare.
Ett stort steg - och det blev också mycket tid på bänken ifjol.
– Det var lite blandade känslor när Leksand gick upp, men det var mest positivt. Jag fick ändå chansen i SHL och det var jävligt kul, säger 21-åringen.
– Jag fick inte spela så mycket i början och det blev en del in och ut beroende på skador. Jag tyckte väl att jag skulle fått spela mer, men det var hård konkurrens, och det gick ju inte skitbra för laget heller. Det var mycket upp och ner. Samtidigt var det bra träningar, jag lärde mig mycket och när jag väl fick spela var det bara att våga spela sitt eget spel.
Annars är Olle Alsing van att ta stora kliv. Han spelade i Almtunas J18-lag när han lyftes upp i A-laget.
– Jag spelade knappt något J20 alls det året, men vårt J18-lag var i Allsvenskan och J20-laget i Elit, så det var en bättre serie.
Nyckeln i hela Olle Alsings karriär är densamma som vi sett hos Leksands juniorer i höst: att våga spela sitt spel.
Att som kreativ back flyttas upp i A-laget som 17-åring eller att få en plötslig chans i SHL kan medföra att man vill spela mer "safe", men så har Olle Alsing aldrig tänkt.
– Jag måste spela mitt spel, det är då jag fungerar som bäst. Ska jag spela "safe" eller något annat så brukar det gå sämre. Visst har jag fått spela med lite större marginaler ibland, men jag måste spela som jag alltid gjort, sedan får jag samla rutin och bli bättre.
Har du alltid varit en offensiv och kreativ back? – Jag har alltid velat hålla i pucken, så är det.
Du har alltid vågat vara dig själv? – Ja, det tycker jag. Jag måste våga det. Det är inget lag som skrivit kontrakt med mig för att jag ska spela något annat spel heller, de vill ha en kreativ back och då ska de få en kreativ back.
Hur hanterar du misstag då? – Jag blir förbannad på mig själv och vill direkt göra om situationen, men jag kan bara lära mig av misstagen och bli bättre.
{!C}
Kylan med pucken sticker ut hos Olle Alsing.
Han kan göra den där dragningen på offensiv blå som skapar spontana tanken "vad fan gör, karln!?!", han vågar hålla i pucken istället kasta in den i något sarghörn, han vågar bryta mönster.
– Alltså, att göra en dragning är inget jag planerar, det bara kommer. Det sitter i ryggmärgen någonstans. Det går inte gå ut och tänka att nu ska jag dribbla, jagar man sådant så blir det fel. Det är något som kommer automatiskt.
Samtidigt är han medveten om att det är defensiven som är den stora förbättringspunkten.
– Den har blivit bättre, det blev den redan ifjol, sedan vill jag få upp det fysiska spelet också, säger han.
I år är det stor skillnad mot ifjol för Olle Alsing som matchas friskt i matcherna.
– Jag har fått en mycket större roll jämfört med ifjol och det är kul. Det gör att det är lättare att bli framgångsrik också. Sedan handlar det så klart om att bli bättre på allt, även sina styrkor, säger han.
Hockeykarriären är på uppåtgående.
Inte bara för Olle Alsing själv, utan också för hela Leksand som efter en tuff start på säsongen bytte tränare och sedan har vunnit mer eller mindre varenda match.
– Vi har mycket bättre harmoni nu, puckarna studsar in istället för ut, och vi har ändrat lite småsaker sedan Leffe (Carlsson, huvudtränare) kom in, säger Alsing.
– Vi blickar inte bakåt, vi snackar bara om framtiden. Det känns bra helt enkelt.