Tingsryd plockar in Simon Appelquist

29 maj 2020 10:10

Tingsryd förstärker truppen med forwarden Simon Appelquist som ansluter från Brynäs.


Simon Appelquist sköt 19 mål och noterade 33 poäng på 39 matcher med Brynäs i J20 SuperElit den gångna säsongen. Han hann även med ett mål och en assist på en fem matcher lång lånesejour med Linden i HockeyEttan.

Nu är den högerfattade forwarden klar för spel i HockeyAllsvenskan.

20-åringen har skrivit på för Tingsryd.

– Simon är en ung lovande forward som har näsa för målet och har haft två riktigt bra säsonger i J20 SuperElit där hans målskytte verkligen sticker ut. Simon är även rightare vilket tillför vårt lag en extra dimension, säger Tingsryds tränare och sportchef Magnus Bogren till klubbens hemsida.

Appelquist:

– Det är inte många som kanske kommer direkt från J20 och tar det där klivet in i Allsvenskan, så det ser jag som en stor möjlighet att få visa upp mig. Jag är väldigt tacksam över att Magnus gick i god för mig och att jag får den här chansen. Det känns bara positivt.

Läs mer på Tingsryds hemsida

» Transfercentralen - få full koll på silly season!