Tomas Bergstrand lämnar Tingsryd

17 januari 2019 14:05

Tingsryds sportchef Tomas Bergstrand har meddelat att han lämnar sitt uppdrag i klubben efter säsongen.


Tomas Bergstrand har haft en kombinerad roll som klubb- och sportchef i Tingsryd de fem senaste åren.

Nu meddelar han att det här blir hans sista säsong i klubben. Han lämnar sitt uppdrag i vår.

"Från djupet av mitt hjärta vill jag säga tack. Tack för fem roliga år i klubben. Jag har under denna tid känt en enorm glädje över att vara en del av Tingsryds AIF. Det känns sentimentalt och vemodigt nu när jag har tagit beslutet att sluta efter denna säsong. Men allt har sin tid och jag är säker på att TAIF kommer ha en ljus framtid i hockeysverige. Jag går nu vidare mot nya utmaningar", skriver Bergstrand på Tingsryds hemsida.

Han tackas för sitt arbete av styrelsen:

"Från föreningens och styrelsens sida så vill vi verkligen tacka för det enorma engagemang och tid som du har lagt ner under dom 5 åren du varit med oss. Vi började tillsammans efter degraderingen från HockeyAllsvenskan. Och påbörjade vår resa uppåt igen. Sedan dess har vi både hunnit med ett avancemang till HockeyAllsvenskan. Men också varit ett stolpskott ifrån ett direktkval till SHL", skriver klubbens ordförande Johan Blomster.

Läs mer på Tingsryds hemsida