Mattias Granlund klar för spel i Almtuna

18 juni 2019 16:15

Almtuna har gjort klart med forwarden Mattias Granlund som ansluter från Björklöven.


Mattias Granlund är klar för en återkomst till Almtuna. Forwarden gjorde tre matcher med klubben för några år sedan då han lånades ut från Karlskrona.

27-åringen har spelat i Björklöven de tre senaste åren och svarade för 15 poäng på 52 matcher i vintras.

Granlund har gott om allsvensk rutin att luta sig mot. Totalt har det blivit 67 poäng på 302 matcher med Oskarshamn, Karlskrona, Almtuna och Björklöven.

Avtalet med Almtuna är skrivet på ett år.

– Mattias Granlund är en stenhårt jobbande forward och en riktig karaktärsspelare. Granlund jobbar för laget i alla lägen och är otroligt uppskattad av sina lagkamrater. Han var inlånad en kortare period till oss tidigare så han känner till klubben. Mattias är en viktig pusselbit i vårt lagbygge, säger Almtunas Niklas Sjölund till klubbens hemsida.

Granlund:

– Jag är bara jäkligt laddad. Det ska bli jäkligt kul. jag var utlånad från Karlskrona för några år sedan och jag fick en jäkla bra uppfattning av staden och hur allt är där. Sedan är det ett ungt lag med stor utvecklingspotential och det är roligt. Almtuna har alltid varit jobbiga att möta och det passar mig bra så jag är riktigt laddad.

Läs mer på Almtunas hemsida

» Transfercentralen - full koll på silly season