Tingsryd förlänger med viktiga backduon

17 december 2019 17:15

Tingsryd har förlängt med backduon Ludvig Claesson och William Fransson som därmed blir kvar i klubben.


Backduon Ludvig Claesson och William Fransson blir kvar i Tingsryd. Båda har förlängt med klubben.

Fransson har Tingsryd som moderklubb och kom hem till klubben från HV71 till den här säsongen. 19-åringen har noterat sju poäng på 29 matcher den här säsongen.

– Riktigt kul att förlänga med William, en spelare som är från byn och som startade sin resa i Tingsryd. Han har redan den här säsongen visat en enorm utveckling och det är bara starten. Vi ser en väldigt stor potential att han ska kunna utvecklas ytterligare hos oss, säger sportchefen och tränaren Magnus Bogren till klubbens hemsida.

Claesson spelade i AIK ifjol och skulle egentligen ha spelat i Pantern i år, men efter klubbens konkurs så blev det istället spel i Tingsryd. Den defensivt skicklige 23-åringen har svarat för fem poäng på 30 matcher i höst.

– Vi är också väldigt glada över att få behålla och skriva kontrakt med Ludvig. Han är en viktig spelare som ställer höga krav både på- och utanför isen. Även han har haft en fin utveckling och visat att han är en ledande spelare i vårt lag, säger Bogren.

Läs mer på Tingsryds hemsida