Koll på division 1: Klart för play off 2

Sista omgången gav inga omkastningar i tabellerna i vare sig Allettan Mellan eller Allettan Södra. Play Off 2 ser därmed mötena Östersund/Brunflo-Clemensnäs, Enköping-Nacka och Örebro-Tranås.

Alla inblandade lag vann sina matcher, så inget jagande lag kunde gå om de konkurrenter de jagade. I Allettan Mellan kunde alla fyra involverade lag under olika förutsättningar hamna på tredje platsen, men serieledande Väsby slog Mälarhöjden/Bredäng med 6-2 och tvåan Valbo slog Arboga med 6-3, och de båda höll därmed undan på de två första platserna, åtskilda sinsemellan av målskillnad. Trean Enköping, tre poäng bakom, bortaslog Borlänge med 3-0 och höll därmed undan för jagande fyran Vita Hästen, som hemma i Norrköping slog tillbaka Haninge med hela 8-1.

I södra allettan var redan Troja klar etta och Mariestad tvåa, men endast en poäng skilde mellan Örebro och Tingsryd på tredje och fjärde plats. Men när Örebro slog tillbaka Skövde med 7-0 hade inte Tingsryd något för sina 9-3 mot Skåre. Såväl Tingsryd som Vita Hästen missade därmed tredjeplatser och fortsatt kvalspel med en poäng.

De tre seriesegrarna Asplöven, väsby och Troja tillsammans med tvåorna i Allettan mellan och södra, Valbo och Mariestad, klara för play off 3, där de tre förstnämnda lottas mot de tre vinnarna från play off 2, medan Valbo och Mariestad möter varandra.

Tvåan i Allettan norra och treorna i de övriga grupperna, Östersund/Brunflo, Enköping och Örebro, spelar play off 2 mot de vinnande lagen från play off 1. Båda de två första play off-omgångarna är geografiskt indelade och play off 2 som börjar på lördag ger därmed möten Östersund/Brunflo-Clemensnäs, Enköping-Nacka och Örebro-Tranås.

Lottningen i play off 3 mellan allettans seriesegrare och play off 2-vinnarna har en begränsning i att lag som spelat i samma grundserie inte ska kunna mötas. Går ett eller flera lag av Clemensnäs, Nacka respektive Tranås vidare ska de därmed inte kunna lottas mot Asplöven, Väsby respektive Troja. Vinns play off 2 av Östersund/Brunflo, Enköping och Örebro så behöver inte det förbehållet i lottningsreglerna tillämpas.