Utomhusmatch i Leksand
LEKSAND Utomhusmatcher är en ny trend i Sverige. Nu hakar Leksand på och planerar en utomhusmatch mot Mora under kommande säsong.
- Vi har inte alla detaljer för matchen klara ännu men hoppas kunna presentera konceptet utförligt inom kort, säger Leksands VD Håkan Åman.
Frölunda och Färjestad drabbade samman i en utomhusmatchen den gångna vintern och den kampen lockade över 30 000 åskådare.
Nu har Leksand långt gångna planer på att kopiera den bedriften. I februari nästa år vill man spela en utomhusmatch mot Mora där man hoppas att "Slaget om Siljan" ska lyftas till ytterligare en nivå.
- Vi vill bjuda våra trogna supportrar på något alldeles extra och det här är ett steg i den riktningen, säger Håkan Åman till Leksands hemsida.
Mora har tackat ja till erbjudandet och en formell ansökan om matchen finns hos Svenska Ishockeyförbundet. HockeyAllsvenskan har inget emot planerna.
- Det finns ingen anledning till att säga nej till detta. Dessutom är det samma företag som ordnade eventet för Frölunda som ska göra detta, och det känns tryggt för de vet hur det fungerar och vad som kan förbättras, säger Stefan Bengtsson, VD HockeyAllsvenskan.









