Sportchef och coach - svårt att kombinera

"Veckans ”snackis” är ju såklart Malmös tränarbyte/tränarsparkning, välj det uttryck du tycker passar bäst. Jag adderar även förra veckan ”snackis” med Leksands tränarbyte, detta med anledning av att jag är intresserad av hur tankarna går hos Stefan Nyman och Tommy Salo. Om de nu så gärna vill vara coacher, varför har de då valt att bli sportchefer?", skriver Håkan Södergren i sin veckokrönika.

I min värld är det två positioner som inte går att kombinera. Den ena tänker långsiktigt och har ett planeringsjobb med personalansvar på cirka 30 personer. Han har en organisation att ansvara över, som ska skapa förutsättningar för tränare och lag.
Den andra tjänsten har ett resultatansvar, och ska få individer att prestera sitt bästa två till tre gånger per vecka. Om jag säger att den ena kan kallas personalchef och den andra försäljningschef hoppas jag att ni ser skillnaderna i de två uppgifterna. Att kombinera dessa två jobb betyder dels att korsa långsiktiga mål med kortsiktiga, samt innebär en arbetsvecka på cirka 75 timmar. Vem orkar det i längden? Dessutom krävs det olika utbildningsinriktningar för respektive jobb.
Har Stefan Nyman eller Tommy Salo rätt utbildning för någon dessa två arbetsuppgifter?
Hockeyn i Allsvenskan blir bättre och bättre, klubbarna blir mer och mer professionella, vilket ställer högre krav på utbildade sportchefer. Det finns i dag inte en ”profil” på vad det jobbet ska innehålla av ansvar eller behov av utbildning. Detta gäller även i Elitserien. Se bara på de enorma förlusterna som Frölunda har haft. Det kommer ofta av en sportchefs felaktiga ”investeringar” i form av dyra spelare och tränare, något jag tror Leksand och Malmö har mest erfarenhet av i HockeyAllsvenskan.
Sportsligt så lever serien i högsta grad. Runt alla streck är det fortfarande täta platsbyten och det går hela tiden att förlora pengar på att spela ”säkra vinnare”. Till slut skulle jag vilja passa på att tacka alla de trevliga pressansvariga i klubbarna. Det sätt som vi i Viasat blir mottagna och servade på i de Allsvenska arenorna gör att det är en fröjd att arbeta med Er. Allt från middagarna i Mora, glöggen (alkoholfri) i Karlskoga, korven i Leksand, de trevliga flickorna i presservicen i Ängelholm och de andra klubbarnas suveräna personal. Tack ska Ni ha för den första halvan av serien!
Nu ökar vi tempot...

Veckans (internationella) femma

Målvakt:
Julius Hudacek, Södertälje: Vilken nolla..!
Backar:
Ziga Pavlin, Troja: Seriens snyggaste mustasch. Nyttjar alla 60 minuter av matchen.
Jesper B. Jensen, Rögle: Seriens mest lovande danskimport.
Forwards:
Eric Himelfarb, Rögle: Poängspruta med seriens bredaste skridskoisättning.
Dustin Johner, Tingsryd: Mycket delaktig i TAIF:s åtta senaste poäng.
Matt Ryan, Oskarshamn: Kombinerar grovjobb med bra poängproduktion.

Veckans direktsändningar

Måndag 12 december:
18.45, Viasat Hockey: Örebro HK-Almtuna IS
Tisdag 13 december:
18.55, Viasat Hockey: IK Oskarshamn-VIK Västerås HK
Onsdag 14 december:
18.45, Viasat Hockey: Bofors IK-Örebro HK
Fredag 16 december:
18.45, Viasat Hockey: Örebro HK-Rögle BK