19.30 MoDo - Djurgården, Hägglunds Arena
Avgörs i bäst av sju matcher där vinnaren avancerar till SHL och där förloraren spelar i HockeyAllsvenskan nästa säsong.
C More sänder MoDo mot Djurgården i kväll. Då bjuds det bland annat på:
» Inför matchen blir det intervjuer med Riley Woods, MoDo, och Linus Klasen, Djurgården.
» I första pausen gästar MoDo-legendaren Markus Näslund studion.
» I andra pausen gästar MoDo-legendaren Peter Forsberg studion.
{!A}
» MoDo leder finalserien med 3-1 i matcher efter att ha vunnit fjärde matchen med 7-6.
» Fyra finalmatcher har spelats och alla fyra har slutat med uddamålsresultat. Efter tre övertidsmatcher så blev det ett rejält målkalas senast, där MoDo alltså drog längsta strået till slut.
» MoDos Sebastian Ohlsson har gjort poäng i alla fyra finalmatcherna.
» MoDos David Bernhardt har gjort tio (!) mål i slutspelet. Ingen back har gjort så många mål i ett slutspel tidigare, varken i HockeyAllsvenskan eller SHL.
» MoDo har spelat arton raka matcher i Hägglunds Arena utan att ha förlorat efter ordinarie tid (tretton segrar, fem förluster efter övertid eller straffar).
» Djurgården har spelat åtta raka bortamatcher utan att ha förlorat efter ordinarie tid (sex vinster, två förluster efter övertid).
» Djurgårdens Jonathan Lekkerimäki har gjort poäng i tre raka matcher (ett mål, fem assist).
» "Jag försöker att inte tänka så mycket. Börjar vi sväva iväg i tankarna om vad som kan hända om vi vinner tror jag inte det blir så bra. Det är viktigt att ta en match i taget, vilket har funkat bra så här långt i slutspelet", säger MoDo-forwarden Oscar Pettersson till allehanda.se.
» "Egentligen handlar det bara om att vi tar med oss det som vi gjorde i den tredje perioden senast. Det är signalerna som vi ledare har velat skicka ut till laget. Sen är det här naturligtvis en match som vi behöver vinna. Samtidigt vet vi av erfarenhet hur svårt det är att, som i MoDos fall, knipa den där fjärde segern. Vi kommer att ge allt för att ta matchserien tillbaka till Hovet", säger Djurgården-tränaren Johan Garpenlöv till Djurgårdens hemsida.