Back och center lämnar Timrå för SHL-spel

15 april 2019 13:00

Johannes Kinnvall och Jacob Olofsson följer inte med Timrå ner i HockeyAllsvenskan utan duon har gjort klart med nya SHL-jobb till nästa säsong.


Johannes Kinnvall och Jacob Olofsson fick sina stora genombrott med Timrå i HockeyAllsvenskan för två år sedan och båda spelarna hade stor del i klubbens SHL-avancemang.

Båda fanns också med i Timrås SHL-lag den gångna säsongen, men följer inte med tillbaka till HockeyAllsvenskan.

Johannes Kinnvall, som toppade backarnas skytteliga i SHL i vintras, har skrivit på för HV71.

– Han har gjort det otroligt bra hela året och spelar med ett fint självförtroende. En tvåvägsback som fortfarande är ung och utvecklingsbar. Det ska bli spännande att se honom i HV-tröjan i vinter, säger sportchefen Johan Hult till SHL-klubbens hemsida.

Jacob Olofsson, som vann Guldgallret som HockeyAllsvenskans främsta junior för två år sedan, är klar för Skellefteå.

– Jacob är en spelskicklig center som redan gjort två hela seniorsäsonger, en i Allsvenskan och en i SHL, och det känns otroligt bra att få in en spelare som har den erfarenheten trots sin unga ålder, säger sportchefen Niclas Lundqvist till SHL-klubbens hemsida.

» Transfercentralen - full koll på silly season!