Västerås förlänger med Isac Skedung

21 januari 2020 12:45

Västerås och Isac Skedung är överens om ett nytt kontrakt och centern blir kvar i klubben i ytterligare två säsonger.


Nyligen så förlängde William Wikman med Västerås.

Nu förlänger även vapendragaren och kompisen Isac Skedung.

22-åringen har svarat för 18 poäng på 37 matcher den här säsongen, och har totalt i HockeyAllsvenskan, där han också representerat Leksand och Karlskoga, har det blivit 48 poäng på 139 matcher.

Centerns nya avtal med VIK är skrivet på två år.

– Isac har tagit ytterligare kliv den här säsongen. Han är en spelare som alltid är där, som tävlar varje dag. I år har han tagit stora kliv i det offensiva spelet och är en av våra motorer i laget, säger Västerås sportchef Patrik Zetterberg till klubbens hemsida.

– Att vi fick möjligheten att redan nu hitta en lösning för de kommande två säsongerna känns jättebra då Isac är en spelare jag ser som en ryggrad i vårt lagbygge. En härlig person som alltid kommer till jobbet och bidrar med hårt jobb och positiv energi.

Läs mer på Västerås hemsida