Kalle Johansson tillbaka i Oskarshamn igen
Publicerad:

Oskarshamn lånar in målvakten Jesper Eliasson och backen Karl Johansson från SHL-klubben Växjö.
Karl Johansson gjorde succé i Oskarshamn ifjol. Backen svarade för 30 poäng på 52 matcher och skrev därefter på ett treårsavtal med Växjö.
Under hösten i SHL har det dock blivit knapert med speltid och även en hel del tid på läktaren, och nu står det klart att 25-åringen återvänder till Oskarshamn på ett låneavtal.
Lånet gäller tills vidare.
– Kalle känner vi alla till och behöver inte presenteras speciellt mycket. När vi fick den här möjligheten att låna honom så kunde vi inte tacka nej. Kalle hade varit en supertillskott för alla lag på den här nivån och är som klippt och skuren för vårt sätt att spela ishockey, säger Oskarshamns sportchef Per Kenttä till klubbens hemsida.
Johansson:
– När det blev snack om en utlåning var det bara Oskarshamn som gällde. Jag behöver speltid för att fortsätta utvecklas och jag trivdes fantastiskt bra här förra säsongen. Det är såklart i SHL och med Växjö jag vill spela i första hand, men jag är också jätteglad över att få komma tillbaka hit.
Oskarshamn lånar även in målvakten Jesper Eliasson från Växjö. Han ska fylla hålet efter Adam Åhman som inom kort försvinner till JVM.
18-åringen saknar seniormatcher på sitt cv men har suttit på bänken med både Troja-Ljungby i HockeyAllsvenskan ifjol och med Växjö i SHL i år.
– Eliasson är en talangfull målvakt som också har lite juniorlandskamper under bältet. Han har gjort det bra i Växjö och blir ett stabilt tillskott till truppen under JVM när Åhman är borta, säger Kenttä.