Strax efter att säsongen tog slut så meddelade Hans Särkijärvi att han lämnar jobbet som tränare i MODO.
Nu har klubben hittat sin nya huvudtränare och valet föll på Björn Hellkvist.
41-åringen tränade den gångna säsongen Oskarshamn och meddelade för ett tag sedan att han lämnar den småländska klubben. Hellkvist har tidigare tränat Rögle och Malmö i HockeyAllsvenskan.
– Det kittlade direkt frågan kom från MODO Hockey, det stod mellan jobb i SHL och i HockeyAllsvenskan för min del. Rekryteringsprocessen från MODO har verkligen varit seriöst och noggrann där jag fått all information jag velat ha samtidigt som det tidigt stod klart för mig att det är genuina människor som jobbar i klubben. Intrycket det gav mig och processen jag gått igenom gjorde till sist valet enkelt, säger Björn Hellkvist till MODO:s hemsida.
– Typen av ishockey som jag vill spela är jag helt på det klara med då jag står för en kreativ ishockey med mycket puckinnehav. Alla ska underordnar sig hårt arbete och att klubbmärket på bröstet alltid går först tillsammans med att göra allt för att vinna matcher. Det handlar även om att anpassa spelet efter gruppen där det alltid kommer ner till vilka individer vi har i laget.
Avtalet är skrivet på två år med option på ytterligare en säsong.