Mora har skrivit avtal med Dustin Gazley

9 november 2019 17:20

Mora förstärker offensiven och har nu gjort klart med amerikanen Dustin Gazley som ifjol spelade i Österrike.


Mora har haft en trubbig offensiv i säsongsinledningen.

Nu väljer dalalaget att spetsa forwardsbesättningen med Dustin Gazley. Amerikanen levererade 31 poäng på 37 matcher i österrikiska Salzburg ifjol, och har innan dess en lång AHL-karriär där han produceradt 126 poäng på 278 matcher.

Den 31-årige högerskytten har skrivit på för resten av säsongen.

– Dustin är en riktigt skridskostark spelare som kommer förstärka vårt lag under resten av säsongen. Vi hade honom på radarn redan under förra säsongen så vi är väldigt glada att kunna få hit honom nu, säger Moras sportchef Peter Iversen till klubbens hemsida.

Läs mer på Moras hemsida