Tingsryd gjorde en succécomeback i HockeyAllsvenskan för tre år sedan och blev tvåa i tabellen som nykomling. Det följde man sedan upp med en sjundeplats för två år sedan.
Ifjol blev det istället en kamp för överlevnad - men Taif kunde till slut säkra nytt kontrakt.
Nu gör klubben en nystart i och med rekryteringen av tränaren Per Ljusteräng.
– Jag har varit i Kallinge/Ronneby till och från i fem år och kände att det var dags att testa något nytt. Tingsryd dök upp som alternativ ganska tidigt. Det kändes som en spännande utmaning, säger Per Ljusteräng.
– Det är sex, sju år sedan jag coachade i HockeyAllsvenskan innan, då i Borås, men jag har varit med ganska länge och har en bred bas och en bra grund att stå på.
Att Tingsryd vill flytta fram positionerna jämfört med ifjol råder det inga tvivel om.
– Jag hoppas att vi kan ta steg framåt och lägga oss lite högre i tabellen. Alla vill bli bättre men de senaste åren har trenden gått åt fel håll för Tingsryd. Förhoppningsvis kan vi ändra på det, bli ett mer stabilt lag och ligga lite högre än ifjol år efter år. Vi har gjort ganska stora förändringar i truppen också, så det blir en hel del nytt.
Tingsryd har haft en kompakt defensiv och blixtrande spelvändningar de senaste säsongerna, men Per Ljusteräng vill att laget ska hålla i pucken lite mer i år. Det är i alla fall ambitionen.
Tydligt i lagbygget är att det finns fler spelskickliga och pucksäkra forwards.
På nyförvärvslistan finns bland annat Daniel Ljunggren och Filip Ahl som visat allsvensk poängklass innan, nordamerikanerna Mark MacMillan och Max Novak som ska vara spetsspelare, Simon Norberg som var poängstark i HockeyEttan ifjol och spelskicklige centern Joachim Nermark som vänder hem till Sverige efter två år i Norge.
Då finns också skickliga forwards som Kim Tallberg, Hannes Johansson och Daniel Öhrn kvar sedan ifjol.
– Vill man har mer spel i ett lag så måste man ha spelare som kan spela det spelet. Vi har samlat många spelare som har visat bra skicklighet tidigare, som varit på hög nivå men kanske inte tagit det där sista klivet. Det är det vi hoppas kunna hjälpa dem med, säger Ljusteräng.
– Vi har en förhoppning om hur vi vill spela, men du är alltid styrd av motståndarna också. Om vi får bestämma och önska så ska vi vara lite spetsigare, hålla i pucken lite mer. Med det sagt får vi se vad våra motståndare gör, oavsett så gäller det att ha många verktyg i lådan och inte låsa sig vid enstaka idéer.
Tingsryd brukar av tradition satsa på nordamerikaner. I år är inget undantag och vid sidan om MacMillan och Novak så finns också backen Charlie Dodero i truppen.
– Det är klart att de ska hjälpa oss och i den bästa av världar så är det spetsar för oss. Ekonomiskt är det inga jättekostnader, vi har handplockat och varit noggranna med de här spelarna. De vi plockat in har vi hittat genom egna kanaler och hittills känns det som vi träffat rätt.
Vad säger du om truppen i stort? – Framförallt har vi ett brett lag med jämnhet i femmorna. En bra mix. Vi kan inte värva några stjärnor utan får se till att skapa spelare som blir redo för nästa nivå.
Ni har sex centrar i truppen? – Det är medvetet. Jag gillar att ha centrar att tillgå. Jag tycker att det blir bättre flyt i anfallsspelet med spelare som är vana vid att jobba hemåt. Dessutom behöver vi inte låsa upp spelare på vissa positioner utan det gör oss mer flexibla.
Det största spelartappet är målvakten Niklas Rubin som varit en av ligans bästa puckstoppare de två senaste åren.
Ersättare är Tex Williamsson som värvats från Malmö, men som var utlånad till Leksand hela säsongen ifjol. Han blir kollega till Andreas Ljunggren som är kvar sedan ifjol.
– Jag tycker vi känns starka på målvaktssidan, säger Ljusteräng.
Kärnan och hemmaspelarna har alltid varit viktiga i TAIF.
Till i år har man tappat viktiga kulturbärare i Måns Hermansson och Emil Forslund.
– Jag tycker att vi har en stark kärna kvar ändå med Robin Olsson, Adam Åkesson, Oscar Holst, Filip Owesson, Hannes Johansson och någon till. Vi har starka personligheter kvar som betyder enormt mycket.
Hur ser målsättningen ut? – Vi har ett brett och erfaret lag så jag tycker att vi ska vara med och kämpa om en plats bland de åtta bästa. Det känns rimligt.
MÅLVAKTER
1 Andreas Ljunggren 6 Tex Williamsson - NY från Malmö
BACKAR
12 Joonas Valkonen 13 Rasmus Bengtsson - NY från Karlskoga 14 Elias Gunnarsson - NY från Tingsryd J20 28 Marcus Karlström - NY från Kallinge/Ronneby 32 Robin Olsson 36 Adam Åkesson 55 Roni Rukajärvi - NY från Pelicans 91 Charlie Dodero - NY från Idaho Steelheads
FORWARDS
16 Mark MacMillan - NY från Wichita Thunder 18 Max Novak - NY från Orlando Solar Bears 19 Gustav Olhaver - NY från Oskarshamn 25 William Romfors 26 Kim Tallberg 29 Simon Norberg - NY från Kristianstad 40 Hampus Melén 60 Joachim Nermark - NY från Sparta 63 Daniel Öhrn 71 Filip Ahl - NY från Örebro 72 Hannes Johansson 80 Oscar Holst 81 Filip Owessonv 90 Daniel Ljunggren - NY från Almtuna
TRÄNARE
Per Ljusteräng - NY från Kallinge/Ronneby Larry Pilut
FÖRLUSTER
Niklas Rubin, mv, Luleå Niklas Enberg, b, klubb ej klar Måns Hermansson, b, Almtuna Adrian Saxrud Danielsen, b, Lillehammer Brian Salcido, b, klubb ej klar Jacob Dahlström, f, AIK Lukas Zetterberg, f, Västerås Mathieu Tousignant, f, Frankfurt Emil Forslund, f, Brynäs Victor Laz, f, Kristianstad Erik Borg, f, Vita Hästen Mats Fröshaug, f, Frisk Asker