Tingsryd skriver avtal med Oliver Nilsson
Publicerad:

Oliver Nilsson testade på HockeyAllsvenskan under den gångna vintern och nu lyfter Tingsryd upp talangen i A-truppen.
Oliver Nilsson spelade 18 allsvenska matcher med Tingsryd och noterade tre assist under den gångna vintern.
Parallellt med det var han lagkapten i J20-laget där han svarade för 27 poäng på 25 matcher i J20 Elit, samt spelade 27 HockeyEttan-matcher med Mörrum där det blev nio producerade poäng.
Nu väljer Tingsryd att plocka upp forwardstalengen i A-truppen på permanent basis. 20-åringen har kritat på ett ettårsavtal.
– Väldigt glad att vi har gjort klart med ännu en egen spelare. Oliver var med en del förra säsongen och visade att han är värd ett a-lagskontrakt. Oliver är en underbar karaktär, en hårt arbetande laglojal forward med stor utvecklingspotential, säger tränaren och sportchefen Magnus Bogren till Tingsryds hemsida.
Nilsson:
– Det känns jättebra att skriva på för moderklubben som man har tittat på sedan man var liten. Det här är något man inte tackar nej till.