Västervik förlänger med Kim Johansson

Publicerad: 2019-02-07
Västervik har skrivit nytt kontrakt med Kim Johansson och backen blir därmed kvar i klubben även kommande säsong.

Ifjol spelade Kim Johansson 18 matcher i Västervik på lån från Luleå.

Till den här säsongen skrev backen på ett permanent avtal med klubben och har svarat för tolv poäng på 42 matcher och spelat 18.47 minuter per match vilket är fjärde mest i laget.

Nu står det klart att det blir fler matcher i Västervik. 20-åringen har kritat på ett nytt ettårsavtal.

– Kim är en toppenkille som tar utvecklingssteg varje dag hos oss. Jag ser stor potential i hans spel och tror att han kommer att ha en lång hockeykarriär. Det är en perfekt plats för Kim att fortsätta att utvecklas i en klubb som vår och för oss är det perfekt att kunna ha en spelare som Kim Johansson kvar i starten av hans seniorkarriär, säger sportchefen Emil Georgsson till Västerviks hemsida.

Johansson:

– Jag trivs otroligt bra både i klubben och staden. Jag känner att vi har något bra på gång med VIK. Samtidigt så trivs jag med både Karlin (Mattias, tränare) och Micke (Johansson, tränare), vilket var en stor del i mitt beslut. Som alla andra hockeyspelare vill jag uppåt i karriären och här har jag bäst möjligheter till det.

Läs mer på Västerviks hemsida

Jonas Gustavsson