Melin: "Svårt att veta hur bra vi är"

Publicerad:

Seriestart 11 september – nu kör vi ett snack med alla tränare i HockeyAllsvenskan. AIK:s nygamla tränare Roger Melin har ett ungt och hungrigt lag att förfoga över som är revanschsugna efter fjolåret.

AIK åkte ur SHL förra våren och hade en jobbig säsong i HockeyAllsvenskan ifjol, där man slutade näst sist och tvingades kvala sig kvar. Väl i kvalet så var man dock starka och säkrade nytt kontrakt tämligen komfortabelt.

Nu görs en nysatsning med nygamla nyckelpersoner. Anders Gozzi är nämligen tillbaka som sportchef och Roger Melin är tillbaka som tränare.

Men något snack om SHL som det var ifjol blir det inte i år.

– Vi har ingen jättekoll på motståndarna även om vi mött några av dem och det är svårt att peka på exakt hur bra vi är. Vi hoppas och tror att vi kan vara med bland de åtta bästa som får kvala mot SHL. Det är det vi kommer att jobba mot. Men det finns många bra lag i den här serien, säger Roger Melin.

– Sedan pratar vi faktiskt inte jättemycket om placeringar. Vi pratar mer om hur vi ska jobba  och hur vi ska utvecklas som lag och individer. Vad vi ska göra för att kunna ta nästa steg. Därefter får man se hur långt det räcker. Jag tycker det är ganska svårt att sätta en konkret målsättning och jag vet inte om det är så bra heller, vi vill bara utvecklas och ta oss framåt.

En hel del spelare från fjolårets trupp är kvar. Bland annat några av veteranerna. I övrigt är det ungt.

– Vi har kvar veteraner som Christian Sandberg, Emil Lundberg och Fredrik Hynning men totalt har vi bara fem spelare som är födda på 80-talet, resten är 90-talister. Det var ett tag sedan jag hade ett så här ungt lag men det är kul. Flera av de här unga killarna har varit med ett tag, men kanske inte fått sitt genombrott. Det ska bli intressant och se om de kan ta nästa steg. Sedan har vi några ännu yngre spelare, som Robin Kovacs, Jesper Bratt och Philip Martinsson, som ska växa in i det här, säger Melin.

En hel del är kvar sedan det jobbiga året ifjol, hur tror du att det kommer påverka?
– Jag tror inte det har något negativt med sig. Snarare så har det skapat en revanschlusta. Sedan är halva truppen ny och de har ingen större koll på vad som hände, de tycker bara att det är kul att vara här. Förra säsongen betyder inte så mycket.

Hur kommer AIK spela?
– Vi vill spela en fartfylld och intensiv hockey. Allt ska ske i hög hastighet. Sedan finns det motståndare som kommer vara stötdämpare för oss, men vi ska göra allt för att få upp farten.

Senast Roger Melin var i AIK så tog han upp laget i SHL och visst ser han vissa likheter i klubben nu jämfört med då.

– Resultatmässigt finns det en del likheter. Jag tror laget blev tia året innan jag kom in och sedan gick det bättre och bättre. Anders Gozzi var också här då. Den stora skillnaden är att då hade vi Dick Tärnström som pappa och ledargestalt i laget, någon sådan spelare har vi inte nu. Det är svårt att jämföra någon med Tärnström. Men det är som det är och vi arbetar efter förutsättningarna vi har.

AIK:S TRUPP

Målvakter
Robin Rahm – Nytt kontrakt
Gustaf Lindvall – Nytt kontrakt

Backar

Eric Norin
Martin Ahnelöv
Jacob Spångberg
Jonathan Andersson
Andreas Hjelm – NY från Luleå
Filip Olsson – NY från Huddinge
Simon Fredriksson – NY från Färjestad
Markus Lauridsen – NY från Lake Erie Monsters
Jonathan Léman – LÅN från Modo

Forwards

Christian Sandberg
Fredrik Hynning
Daniel Olsson-Trkulja
Emil Lundberg
Marcus Jonsson
Michael Lindqvist – Nytt kontrakt
Jesper Frödén – NY från Södertälje
Jesper Bratt – NY från AIK J20
Malte Strömwall – NY från Luleå
Philip Magnusson – NY från Rögle J20
Victor Andersson – NY från Huddinge (tryout)
Calle Åsell – NY från Timrå (tryout)
Oscar Steen – NY från Västerås
Robin Kovacs – LÅN från Rögle

Tränare

Roger Melin – NY från Linköping
David Engblom