Mora har gjort klart med Wilson Johansson

12 september 2019 18:15

Mora förstärker laget med forwarden Wilson Johansson som ansluter från Rögle.


Mora spetsar offensiven.

Klubben har gjort klart med Wilson Johansson som ansluter från Rögle.

18-åringen svarade för 34 poäng på 35 matcher med Färjestad i J20 SuperElit ifjol och skrev i somras på ett junioravtal med Rögle. Det bryts nu, och Johansson har istället kritat på för Mora.

– Vi ser en spännande talang i Wilson. Det är en snabb forward med stor potential att utvecklas, säger Moras tränare Jeff Jakobs till klubbens hemsida.

Rögle om att släppa Johansson:

– Wilson har jobbat hårt varje dag och är en målmedveten ung spelare. Tyvärr har vi en tuff konkurrenssituation bland forwards och hans möjligheter till istid med seniorerna har blivit allt mindre. Wilson vill spela seniorhockey för sin utvecklings skull och vi kan inte tillhandahålla det. Därför har vi kommit överens om att bryta avtalet. Vi vill tacka Wilson för hans tid här och önskar honom lycka till framöver, säger Rögles sportchef Chris Abbott till klubbens hemsida.

Läs mer på Moras hemsida

» Transfercentralen - full koll på silly season