Kristianstad plockar in Max och Joel Wahlgren

Publicerad: 2020-04-08
Kristianstad förstärker truppen med tvillingarna Max och Joel Wahlgren som ansluter från MODO:s organisation.

Kristianstad förstärker truppen med tvillingarna Max och Joel Wahlgren.

Forwardstalangerna kommer från MODO:s organisation där Max svarade för 37 poäng på 40 matcher och där Joel noterade 30 poäng på 35 matcher i J20 SuperElit den gångna vintern. Duon gjorde också tretton respektive tolv matcher i HockeyAllsvenskan med MODO.

18-åringarna har också figurerat i flera landslag genom åren.

– Vi var tidigt ute och anmälde vårt intresse för Joel och Max med en tydlig plan på hur vi vill använda dem i Kristianstad. Det är den stora anledningen till att vi lyckats knyta till oss ytterligare två talangfulla spelare inför nästa säsong. Joel och Max är två ambitiösa och taktiskt duktiga spelare trots sin ålder. De är bra på små ytor och kan dessutom spela hockey med kraft och skicklighet som gör det jobbigt för motståndarna, säger tränaren och sportchefen Mikael Gath till Kristianstads hemsida.

Tvillingarna om klubbvalet:

– Vi hade ett bra snack med Gath och både jag och brorsan anser att vi kan fortsätta utvecklas här. Jag har dålig koll på Kristianstad sedan tidigare. Det enda jag vet är att dem gjorde sin första säsong i HockeyAllsvenskan säsongen som gick, säger Max Wahlgren.

– Helt ärligt så vet jag inte så mycket om dem men jag var där och spelade en match med Modo under den gångna säsongen och jag vet att dem gjorde sin första säsong i HockeyAllsvenskan, säger Joel Wahlgren.

Läs mer på Kristianstads hemsida

Jonas Gustavsson