Aftonbladet släpper bibel bara om HockeyAllsvenskan

Publicerad: 2017-09-09

Aftonbladet kommer inför den här säsongen att släppa en 100 sidor tjock tidning enbart om HockeyAllsvenskan. 

Tidigare år har Aftonbladet släppt en stor bilaga inför säsongen med både SHL och HockeyAllsvenskan, men i år väljer man för första gången att släppa en bilaga om varje liga. 

Det innebär att det i år blir en tidning enbart om HockeyAllsvenskan.

– Jättekul att Sportbladet tar HockeyAllsvenskan på allvar och ger ligan den uppmärksamhet som våra supportrar förtjänar, säger Linus Carlholt, marknadsansvarig i HockeyAllsvenskan. 

– Den HockeyAllsvenska bibeln är något helt nytt som aldrig tidigare gjorts. Vi tror mycket på produkten, det finns många klassiska lag i årets upplaga som fansen vill läsa om. Och jag kan lova att den blir lika nördig som våra andra biblar, säger Pontus Carlgren, sportchef på Sportbladet.

Tidningen finns i butik 21 september men kan förbeställas via Aftonbladet på följande länk: 

Förbeställning 

HockeyAllsvenskan