Bemström: "Jag har fått med mig hans driv"
Publicerad:

Både Leksand och stortalangen Emil Bemström vaknade med klubbens tränarbyte i höstas - men 18-åringen är inte nöjd utan menar att det finns mer att plocka ur både honom själv och laget.
Att vara son till en gammal storspelare är inte alltid enkelt - inte minst på grund av att jämförelerna mellan generationerna är oundvikliga och att förväntningarna automatiskt skruvas upp när det finns välkänt blod i hockeygenerna.
Söner väljer olika väger.
Bröderna Bemström är ett exempel.
Linus Bemström, 17 år, valde att lägga skridskorna på hyllan efter förra säsongen - samtidigt har Emil Bemström, 18 år, gjort en fantastisk resa: han spelade U18-VM, blev NHL-draftad och lyftes upp i Leksands A-trupp under förra året.
Under vintern som gått har han tagit enorma kliv framåt och är numera en vital del i Leksands uppställning.
– Mitt mål den här säsongen var att ta en plats, jobba mig in och försöka bli ordinarie. Än så länge har det gått bra, sedan får vi se hur det går framöver, säger Emil Bemström.
Att lägga av som lillbrorsan gjorde har han inte haft i tanken.
– Nej, absolut inte, jag har alltid gillat hockeyn, alltid fått mycket förtroende och alltid känt att det varit roligt, säger han.
{!C}
Pappa är Jörgen Bemström, en stor legendar i Södertälje.
– Han har varit en obeskrivlig hjälp för mig. Han kommer med småtips hela tiden, pratar med mig efter varje match och ger mig feedback. Det är skönt att få de råden av någon som vet vad som krävs för att lyckas.
Känns det så, att hans ord väger tungt för att han varit framgångsrik själv? – Det blir så, han vet mycket om vad som krävs.
Har det inneburit någon press att ha en framgångsrik pappa? – Nej, det tycker jag inte. Det är inte så att han tvingat mig att spela ishockey. Jag valde mellan fotboll, innebandy och ishockey när jag var elva eller tolv år, och då kändes det som att hockeyn var roligast. Sedan kanske jag är färgad av att ha levt i en hockeymiljö, det vet jag inte.
Ser du något i dig själv som din pappa hade? – Jag har nog fått med mig hans driv. Att hela tiden gnugga hårt. Sedan lite av hans teknik kanske.
Jörgen Bemström gjorde 517 matcher i SHL, har varit lagkapten, lirat fem landskamper och spelat ett gäng avgörande kval - så Emil har en hel del att leverera om han ska nå farsans CV.
Jörgen var dock aldrig nära NHL - men Emil blev draftad av Columbus Blue Jackets redan i den fjärde rundan ifjol.
– Att spela i NHL vore en dröm och det var häftigt att bli draftad, men det är jävligt långt kvar. Jag tar ett år i taget.
Har du varit i Columbus? – Ja, jag var över några dagar efter draften för att träna och visa upp mig. Det var bland det roligaste jag gjort i hela livet, det var en jäkla upplevelse. Att ta in språket, uppleva deras arena, träffa nya människor.
Emil Bemström imponerar med sitt spel i Leksand just nu, men säsongen började inte lika bra, precis som för hela laget. Talangen fick inte plats i truppen i de åtta första omgångarna.
Ett tränarbyte blev vändningen för både Leksand och Emil Bemström.
När Markus Åkerblom fick gå tog J20-duon Jens Nielsen och Elias Granath temporärt över laget och då fick Emil Bemström chansen att vara med direkt, och han har fått forsatt förtroende under nye huvudcoachen Leif Carlsson.
I sin tredje match tickade istiden för första gången över tio minuter och då gjorde han sitt första allsvenska mål. Ja, det blev tre mål på fyra matcher i den vevan.
Sedan dess har Bemström mer eller mindre varit bofast i laget.
– Det har varit både och för mig under säsongen, målet var att spela med A-laget och just nu får jag mycket förtroende och det är väldigt kul. Det gick väldigt bra i början när jag fick chansen, men jag känner att jag har mer att ge just nu, säger han.
Vad betydde det att få göra lite mål direkt? – Det var jätteskönt, det bygger självförtroende.
Hur var det annars att sitta vid sidan i början? – Jag fick ju inte så mycket förtroende i början men jag slet på och körde på i J20 och det är skönt att det lönade sig till slut.
Tränarbytet var en nyckel? – Jens (Nielsen) som haft mig i J20 tog ju över och han ville testa mig direkt och det var väl där det började. Jag hade gjort det bra i J20 också tycker jag, men det är klart att det blev ett lyft och en nystart i och med tränarskiftet.
Vad känner du kring säsongen? – Det är ett stort kliv från juniorhockeyn till seniorhockeyn, speciellt med det fysiska spelet och det har tagit lite tid att komma in i, men det kommer mer och mer.
Det känns som du verkligen tagit chansen när du fått den? – Jo, juniorer idag är väl bättre på att ta för sig också. Vi yngre vet vad som krävs för att spela och gör just det som krävs. Leksand har släppt fram många juniorer i år. Det har berott en del på skador och så, men alla tar verkligen chansen.
Hur ser du på dig själv? – Jag ser mig som en fartfylld powerforward som vill skapa mycket offensivt.
{!B}
Högerskytten ser sig också som en målskytt - och har hunnit med totalt sex mål på 28 matcher i vinter.
– Poängskörden har varit lite till och från, jag känner själv att jag haft många lägen. Men jag jobbar hårt, spelar för laget och sedan får man vara glad för det som ger utdelning, säger han.
Du gjorde ju ett drömmål i boxplay mot Västervik? – Ja, haha. Jag fick pucken och tänkte bara att jag inte skulle dumpa, drog en gubbe, tog ett skott och den gick in.
Det är många spelare som måljublar sparsamt - men Emil Bemström är inte en av dem.
– Det är så många känslor som sprider sig när man gör mål. Man måste få vara glad när man gör mål, eller hur?
Just nu pågår omröstningen till Guldgallret, priset som går till HockeyAllsvenskans främsta junior.
Är Emil Bemström en potentiell vinnare?
– Jag vet om priset och har lite koll, men vi får se vad som händer resten av säsongen. Jag tänker mest på mina egna prestationer och inte att man kan vinna några priser.
Däremot hymlar inte Emil Bemström om ett annat mål:
– Jag vill ta Leksand i SHL, det är målet. Jag vill bidra med det jag kan, det vill säga energi och producera lite mål, så får vi hoppas att det går vägen.